Hazaköltözést tervezel Magyarországra, és nem szeretnél meglepődni a vámkezelés nehézségein? Egy külföldi hozzátartozód tervez Magyarország területére költözést a nagyon is közeli jövőben? Szeretnéd hozni a személyes vagyontárgyaid minimum egy részét, lehetőleg vám- és adómentesen?
Akkor mindenképp olvasd végig figyelmesen a cikket! 2024 februárjától ugyanis változtak a releváns jogszabályok. Mi pedig igyekszünk közérthetően felhívni a figyelmed mindarra, amit célszerű észben tartanod a költözés nulladik pillanatától.
Milyen esetekben kérheted a vám- és adómentességet?
Az érvényben lévő törvényi szabályozás alábbi négyféle élethelyzetet határoz meg a vám- és adómentesség igénylésére, amikor az úgynevezett “szokásos lakóhelyet” egy harmadik országból Magyarország területére kívánod áthelyezni:
- 1) Az Európai Unió területén mindent felszámolva kivándoroltál, majd több év évtized elteltével hazatérsz letelepedési szándékkal.
- 2) Végleges letelepedési szándékkal érkezel az EU területére (pl. házasságra lépsz a Magyarországon élő pároddal).
- 3) Az Európai Unió területén szokásos lakóhellyel rendelkező személyként előre meghatározott időintervallumra munkát vállaltál egy harmadik országban, és ezt követően onnan haza kívánsz térni.
- 4) Harmadik országban szokásos lakóhellyel rendelkező személyként munkavállalási céllal érkezel Magyarországra.
A vám- és adómentes behozatalhoz első körben az tehát a kulcskérdés, hogy a felsorolt esetek bármelyike illik-e rád.
Nem feltétlenül az értékhatárok jelentik a nehézséget
A költözés előtti pontos tervezéshez persze a vám- és adómentességi értékhatárok módosításának ismerete is elengedhetetlen. 2024-ben ugyanis módosultak ezek az értékek, főként a Forint és az Euró árfolyamának változásaihoz igazodva.
Talán a legfontosabb tudnivaló, hogy légi úton érkező utasként a vámmentességi határ 430 Euró. A cikk írásának időpontjában ez 168.000 Forint körüli értékkel bír. Bővebb tájékoztatásért a NAV oldalán elérhető írást érdemes elolvasni.
A migrénes bonyodalmak nem is feltétlenül ebből adódnak. Sokkal inkább adminisztratív természetűek.
Amiért igazán nehézkes lehet a vámkezelés költözésnél
Szintén 2024-től lépett életbe a módosítás, miszerint kizárólag a lakhely szerinti illetékes vármegye központi vámhivatalnál kell intézni a vámkezelést. Vagyis a korábban alkalmazott gyakorlat már a múlté.
Ebből fakadó kihívás,
- hogy a lakhely szerinti illetékes vármegye központi vámhivatalok többségének kevés a gyakorlata;
- hiányzik az egységes szabályozás és ügymenet;
- emiatt az ügyintézés legtöbbször lassú és nehézkes;
- ráadásul elképesztő mennyiségű okmány és dokumentum benyújtásával jár együtt.
35 éve vagyunk a szakmában, de ezek a változások nekünk is feladják a leckét.
Hogy egy példát említsünk, nemrég egy Svájcból hazaköltözni készülő kedves ügyfelünknél nem kevesebb, mint 200! okmány átnézése és adminisztrációja volt a feladat, ráadásul idegen nyelven!
Sőt, ez még nem minden. A vámkezelés elindításához vámletétet kötelező befizetni dedikált vámletéti számlára a vámkezelés idejére.
Hogy mi lehet a megoldás?
Amit javaslunk, ha épp Magyarországra költözés előtt állsz
Költözésnél aranyszabály, hogy a folyamat zökkenőmentes lebonyolítása 80%-ban az előzetes tervezésen múlik. Könnyebb a problémákat megelőzni, mint utólag kezeli.
Mielőtt a szállítmányt az ingóságokkal útnak indítanád, mindenképp vedd fel velünk a kapcsolatot. Ne feledd, nálunk az első konzultáció DÍJ- és KÖTELEZETTSÉGMENTES.
Hogy miért bízhatsz bennünk?
A MoveArtis csapata 35 éve segít a belföldi és nemzetközi költöztetés feladataiban. Számos olyan ügyfelünknél működtünk már közre, akik idősebb korban döntöttek a lakhelyváltás mellett:
- bizalmi alapon dolgozunk;
- mindig segítőkész személy válaszol;
- legjobb tudásunk és tapasztalatunk szerint segítünk;
- alapelvünk, hogy a munkánk fokmérője megbízóink elégedettsége;
- és jó eséllyel még pénzt is spórolunk a költöztetés során.